Recenzja Brainwavz Delta

Recenzja Brainwavz Delta

Znalezienie satysfakcjonujących słuchawek dousznych za mniej niż 100 zł może stanowić wyzwanie. Ponieważ połączenie dobrego brzmienia z jakością wykonania rzadko idzie w parze w tym przedziale cenowym, raczej trzeba się nastawić na szukanie kompromisu między przystępną ceną a oczekiwaniami, które wobec słuchawek przenośnych można by sformułować w trzech słowach punktach: dobrze izolujące od otoczenia, odporne na uszkodzenia, wreszcie radzące sobie brzmieniowo w trudnych warunkach ulicznego szumu.

Brainwavz podejmuje tę próbę serwując użytkownikom budżetowe słuchawki dokanałowe – Delta – do wyboru w białej lub czarnej wersji kolorystycznej. W komplecie otrzymujemy od producenta trzy pary silikonowych nakładek (S, M, L), piankowe gąbki Comply S400, klips do zamocowania słuchawek na ubraniu, rzep, którym można je spiąć po użyciu, naklejkę z logo oraz roczną gwarancję. W komplecie brakuje pokrowca, który – zwłaszcza w przypadku sprzętu o przeznaczeniu przenośnym – byłby dobrym dopełnieniem całości i zagwarantował bezpieczne przechowywanie sprzętu.

Dane techniczne

Pasmo przenoszenia
20 Hz–20 000 Hz
Waga ok 20g
Przetwornik
Dynamiczny
Czułość
100 dB
Długość przewodu 130 cm z mikrofonem
Impedancja
16 ohm
Średnica przetwornika
8 mm
Wtyk
3.5 mm jack

Konstrukcja

Delty nie sprawiają wrażenia bardzo solidnych i odpornych na uszkodzenia, ale nie ma się co dziwić, że przy tej cenie użyte materiały konstrukcyjne nie są najwyższej klasy. Na plus należy im z pewnością zaliczyć gumowe spojenie istotnych elementów: zarówno wtyk jak i miejsce łączenia kabli prezentują się porządnie. Natomiast kabel po rozwidleniu jest już bardzo cienki i trzeba na niego uważać. Kopułki wykonano z aluminium, umieszczone na nich oznaczenia słuchawek są słabo widoczne, za każdym razem trzeba porządnie się przyjrzeć żeby dostrzec lekko zarysowane białe litery L/R. Na kablu zakończonym kątowym wtykiem 3.5 mm znajduje się mikrofon oraz pilot pozwalający sterować odtwarzaczem z poziomu słuchawek (producent zapewnia, że sprzęt współpracuje z systemem Android, tabletami, odtwarzaczami mp3). Warto wspomnieć, że pilot jest umieszczony dość wysoko (blisko kopułki), co nie dla każdego użytkownika będzie optymalnym rozwiązaniem zwłaszcza.

Jeśli Delty mają być wykorzystywane także do słuchania muzyki podczas biegania, trzeba pomyśleć o tym, jak poprowadzić kabel i przypiąć go załączonym klipsem tak, aby nie zawadzał podczas aktywności fizycznej. Dłuższą chwilę zajmie także wprowadzanie tipsów do ucha i stabilne mocowanie słuchawki zwłaszcza w przypadku używania silikonowych a nie piankowych nakładek.

Odsłuch

Brainwavz Delta to sprzęt, który z pewnością trafi w gusta miłośników dobrze wyeksponowanego basu, który jest jednocześnie: dość potężny i precyzyjny. Choć jego obecność należałoby określić jako narzucającą się, dla wielu użytkowników może to być zaleta – zwłaszcza podczas odsłuchu w ulicznym hałasie. Tym bardziej, że przy swoim ekspansywnym charakterze pozostaje on punktowy, dokładny i wyraźny. Natomiast dla tych, którzy planują odsłuch w cichych miejscach i cenią sobie bardziej neutralne brzmienie, basu w Deltach może być trochę za dużo a podczas długiego odsłuchu będzie on odczuwalny jako dość męczący.

Średnica jest lekko ściśnięta i schowana a wycofanie skutkuje utratą intymności, oddaleniem wokali, ale jednocześnie jasna i poprawna góra dobrze dopełnia całość i nadaje jej klarowne brzmienie. Scena nie oszałamia głębią, za ro szerokość należałoby określić jako przyzwoitą i zadowalającą. Momentami Deltom brakuje co prawda przestrzeni i wydają się dość ciasne (zwłaszcza w przypadku ciężkiej, gitarowej muzyki o gęstej fakturze), ale mimo wszystko obraz całości wypada satysfakcjonująco. Delty nie zapewniają całkowitej separacji od otoczenia, ale jest ona przyzwoita, zwłaszcza kiedy zastosuje się nakładki z pianki, które dopasowują się do kształtu ucha w większym stopniu niż silikonowe tipsy.

Galeria

Podusmowanie

Propozycja Brainwavz Delta to połączenie klarownej (ale nie przejaskrawionej) góry, mocnego basowego uderzenia i nieco uciekającego, schowanego środka. Całkiem nieźle jak na słuchawki w przedziale cenowym, który często oferuje raczej skompresowane i płaskie brzmienie. Jeśli oceniać Delty zgodnie z ich przeznaczeniem, z pewnością dobrze spełniają one swoją rolę: poprawnie grających słuchawek przenośnych w niewygórowanej cenie.

Zalety

+ wyważone brzmienie
+ stosunek jakości do ceny
+ piankowe tipsy Comply w zestawie
+ wtyk kątowy

Wady

- brak pokrowca
- cienki kabel poprowadzony od kopułek do splittera

Ocena Delta